To jest spis treści do cyklu Finanse Dla Tych Co Mają. Sprawdź czy identyfikujesz się z tym podejściem do budowy zamożności.
Na blogu poruszam wiele tematów – jednak najważniejszą linią artykułów jest moim zdaniem główny wątek: Nowe finanse osobiste.
Naszymi domowymi finansami osobistymi zarządzamy z żoną wspólnie od ponad 20 lat. Z naciskiem na słowo wspólnie. I już od początku jakoś nie mogłem się przekonać do większości zasad finansowych promowanych w mediach. A raczej – moje podejście analityczne, oparte o liczby na to nie pozwalało. Albo matematycznie te zasady się dla mnie nie zgadzały, albo logicznie nie pasowały do mojego podejścia do budowy majątku. To nie znaczy że te popularne zasady są złe – czasem są kierowane do innej grupy odbiorców – pisałem o tym w moim manifeście tego bloga.
Cykl: Finanse dla tych co mają
Dedykuję je dla osób otwartych na świeże spojrzenie na finanse – dla Tych Co Mają (sprawdź czy zaliczasz się do tej grupy):
Nowe zasady finansów osobistych mogą czasem zaskakiwać, szokować, ale poparte liczbami mają dać do myślenia
U mnie prywatnie się doskonale sprawdzają.
Spis treści
Kilka pierwszych artykułów jest odpowiedzią na najczęściej zadawane pytanie w trakcie rozmów na temat planowania finansowego: Ile pieniędzy muszę zgromadzić na emeryturę? Zamiast na ślepo brać porady z książek finansowych – warto dokładnie policzyć i zrozumieć jak wiele zmiennych trzeba tutaj brać pod uwagę.
01Wiem, że każdy chce szybko sprawdzić jaką kwotę potrzebuje do dodatkowej emerytury. Ale po kolei – najpierw musisz określić jak długo z takiej kwoty będziesz korzystać? 02Jeżeli znasz już czas w którym planujesz wydać całość oszczędności emerytalnych można zacząć szacować jaki kapitał jest potrzebny aby wypłacać dodatkowy 1000 zł do emerytury.W przygotowaniu
Zarządzanie kredytem hipotecznym. Moje podejście do kredytów hipotecznych jest jakże inne od tego spotykanego na forach dyskusyjnych. Dlaczego nigdy nie nadpłaciłem żadnego z moich kredytów (a mam ich kilka), dlaczego uwielbiam odraczać w czasie spłatę kapitału (gdy tylko to jest możliwe)? I dlaczego tańszy jest kredyt 30 letni niż 20 letni? Tak przynajmniej mówią liczby! To będzie tematyką kilku artykułów.
A co z dywersyfikacją? Jest kilka cytatów zbliżonych do: „Dywersyfikacja jest dla tych co nie wiedzą co czynią”. Warto się nad tym tematem pochylić. Wyjaśnię dlaczego jestem przeciwnikiem pasywnej dywersyfikacji (chyba że osoba korzystająca z niej rozumie jakie się z tym wiążą ryzyka i świadomie takie podejście wybiera). Nie ma bowiem złych spososów na inwestowanie – o ile ktoś jest do danego sposobu przekonany (czymś więcej niż tylko krótką obietnicą że to działa).
Ubezpieczenia na życie – to jeden z elementów planu finansowego oraz świadomego zarządzania finansami. Pokażę jak obliczyłem oczekiwaną wartość Sumy Ubezpieczeń na życie – i dlaczego mam tych ubezpieczeń tak dużo.
Gromadzenie kapitału na start dzieci w dorosłość. Tu można popełnić wiele błędów (na poziomie podstawowych założeń).
To tylko najbliższe plany wydawnicze. Więcej informacji wkrótce,
Remigiusz Stanisławek, EAFP, MDRT
inwestor praktyk, szkoleniowiec, wykładowca
certyfikowany doradca finansowy
PS. Nie zapomnij dołączyć do listy informacyjnej aby dowiedzieć się o nowych artykułach.
PPS. Twoje pomysły są mile widziane. Zaproponuj tematy artykułów!