Czas na wnioski i konkretne podsumowanie analiz i wzorów porównujących IKE/ IKZE! Jest to naturalna kontynuacja dwóch poprzednich artykułów:

1. Jak poprawnie porównać zyskowność IKZE do zyskowności IKE.

2. Wyprowadzenie wzorów na IKE i IKZE (dla zainteresowanych)

Tematyka IKE/IKZE nie jest może najważniejszym tematem bloga o nowych finansach osobistych. Ale jest związana z tematyką inwestowania.

A o inwestowaniu będę tutaj często pisać. Czas na garść konkretnych porad.


IKE, IKZE czy inwestowanie poza IKE/IKZE?

IKE i IKZE to 'opakowania prawne’ w których można uzyskać pewne korzyści podatkowe. Możliwości inwestycyjne w produktach IKE i IKZE są różne. Końcowy wynik zależy jednak od tego w jaki sposób będziemy inwestować. Tu nic nie dzieje się samo.

Przygotowałem dokładne obliczenia pokazujące o ile większą kwotę uzbieram (po uwzględnieniu inflacji) z inwestycji corocznej 1000 zł (kwota co roku zwiększana o inflację) w formie IKE, IKZE i poza tymi formami prawnymi.

Przypomnę że najpopularniejsze IKE/IKZE to te oparte o fundusze inwestycyjne – i mają one jeden problem: pozwalają inwestować w maksymalnie 20-30 funduszy jednego TFI, podczas gdy poza IKZE można inwestować w kilkaset funduszy. A to daje dużo większe możliwości inwestycyjne. Dlatego też przyjmując zyski do obliczeń – w przypadku inwestycji poza IKE/IKZE uwzględniłem dodatkowe od 1%% do 2%% (punktu procentowego) zysku średniorocznego. Po prostu mają dużo większe możliwości inwestycyjne i dywersyfikacji można oczekiwać wyższych zysków oraz przy większej dywersyfikacji także lepszego ograniczania strat – przy bardziej aktywnym inwestowaniu.

Przy powyższych założeniach:

IKZE dla progu PIT = 32% bezdyskusyjnie wygrywa – i daje wynik o nawet 30-50% wyższy (!) niż inwestowanie w IKE lub poza IKE/IKZE

Przy niższych progach PIT wnioski są następujące:

IKZE dla progu PIT = 19% lub 12% i daje wynik minimalnie wyższy niż inwestowanie w IKE lub poza IKE/IKZE

Oto szczegółowe wyniki:


Porady praktyczne dla różnych form IKE/IKZE i poza IKE/IKZE

Bardzo szczegółowe analizy, rankingi, wyjaśnienia i ciekawostki dotyczące tematyki IKZE znajdziesz na moim innym portalu tematycznym – www.wybieramyikze.pl który jest poświęcony w całości IKZE.

Tu przedstawiam najważniejsze przemyślenia.


Forma: rachunek bankowyProdukty IKE/IKZE mogą występować w formie … czegoś na kształt lokaty bankowej (rachunek bankowy z określonym oprocentowaniem opakowany w formę IKE/IKZE). To jedyna forma IKE/IKZE gdzie nie ma żadnego ryzyka inwestycyjnego.

Warto policzyć – aby nie stać się 'inwestorem ogrodnika’ – czasem lokaty po opodatkowaniu dają lepszy zysk niż lokaty w formie IKE/IKZE…

IKE (rachunek bankowy):

  • sprawdź czy oprocentowanie w takim produkcie (bez podatku) nie jest przypadkiem niższe niż oprocentowanie lokaty (po opodatkowaniu) poza IKE
  • zdarza się że producent IKE liczy na to że Klienci tak bardzo nie będą chcieli zapłacić podatku że … bez zastanowienia wybiorą IKE z marnym oprocentowaniem – podczas gdy mogli mieć zwykłą lokatę, która po opodatkowaniu daje większy zysk…

IKZE 12%/19% (rachunek bankowy):

  • minimalnie lepsza forma prawna niż IKE, powyższe zasady są tu jak najbardziej aktualne

IKZE 32% (rachunek bankowy):

  • korzyść podatkowa z IKZE jest tu bardzo istotna – jeżeli oprocentowanie lokaty w formie IKZE jest nawet o 20-30% niższe niż lokaty poza IKZE to może się to opłacać.

Warto to sobie przeliczyć wzorem (dla pojedynczej wpłaty na IKZE). Gdzie ZYSK to ZYSK (np. z lokaty w procentach przed opodatkowaniem) a PIT to stawka PIT, na przykład 32%.

I porównać do zysku z lokaty po opodatkowaniu.


Forma: rachunek maklerskiProdukty IKE/IKZE mogą występować w formie rachunku maklerskiego dając możliwości inwestowania na giełdzie (polskiej i zagranicznych).

Możliwości inwestycyjne rachunku maklerskiego w formie IKE/IKZE są tylko minimalnie słabsze niż zwykłego rachunku maklerskiego (nie ma dostępnych bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych). Ale wszystko co potrzebne jest dostępne.

Jeżeli już inwestujesz na giełdzie i znasz się na tej formie inwestowania wtedy nie ma się co zastanawiać. IKE i IKZE przy tych samych zyskach zawsze daje wyniki lepsze niż inwestowanie poza IKE/IKZE. Dlatego:

Jeżeli znasz się na giełdzie – to od jutra korzystaj z IKE / IKZE w formie rachunku maklerskiego!

Natomiast jeżeli nie znasz się na inwestowaniu na giełdzie to moim zdaniem wybór takiej formy nie ma sensu dopóki nie zdobędziesz wiedzy i doświadczenia…


Forma: polisa inwestycyjnaProdukty IKE/IKZE mogą występować w formie polis z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.

IKE / IKZE w formie polisy z funduszami UFK – całkowicie się nie opłaca…

Analizowałem dokładnie tego typu oferty w ostatnich latach. Liczyłem że znajdzie się produkt, który można będzie polecić inwestującym na rynku funduszy.Tym bardziej że forma polisy z UFK pozwala na to aby w produkcie IKE/IKZE mieć dostęp do wielu funduszy różnych TFI w tym funduszy zagranicznych TFI.

Niestety – nie udało się. Jeżeli już znajdzie się taki produkt t0 niestety korzyści z szerokiej palety funduszy są natychmiast zabijane dodatkowymi opłatami. Tymi bardziej oczywistymi oraz tymi mniej oczywistymi – np. dodatkowym ubezpieczeniem na życie wbudowanym w produkt, które potrafi być dużo droższe niż osobno kupione ubezpieczenie na życie o tych samych warunkach.


Forma: DFEProdukty IKE/IKZE mogą występować w formie bezobsługowej inwestycji jako DFE – Dobrowolny Fundusz Emerytalny opakowany w formę prawną IKE/IKZE.

IKE / IKZE w formie DFE – tylko jeżeli rozumiesz jak to działa

W produkcie takim nie ma możliwości zarządzania. To pasywna inwestycja w DFE. Warto sprawdzić długoterminowe wyniki, zapoznać się ze chociaż z kartą funduszu i zrozumieć politykę inwestycyjną. Warto też wyniki historyczne przeliczyć je na realną wartość z uwzględnieniem inflacji. I nie ulegać reklamie w której niektóre portale są bardzo kreatywne (np. podając zysk w najlepszym roku, a przemilczając stratę z lat ostatnich lub podając długoterminowe wyniki bez uwzględnienia inflacji)…


Forma: fundusze inwestycyjneProdukty IKE/IKZE najczęściej występują w formie funduszy inwestycyjnych. Dla mnie mają jeden poważny problem – dostępnych jest tu raptem kilkanaście do 30 funduszy, i to zawsze tylko jednego TFI. To utrudnia aktywne inwestowanie i dywersyfikację.

Uwzględniając możliwość inwestowania poza IKE/IKZE w fundusze – mając wtedy do dyspozycji setki funduszy – można przyjąć że daje to możliwość nieco większego zysku z inwestowania poza IKE/IKZE. Ponieważ przy takim założeniu zyski z IKE czy też IKZE z progiem 12% i 19% są tylko minimalnie lepsze niż inwestowania w fundusze poza IKE/IKZE to w tych progach podatkowych (12% i 19%) korzyść z IKZE będzie matematycznie mało istotna…

Czyli – można, ale szału większych zysków nie będzie…

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku IKZE dla progu podatkowego 32%. Różnica w końcowym zysku jest tu bardzo duża. Zarówno dla niższych zysków jak i większych zysków.

Dlatego skłaniam się (liczby zresztą też) do wniosku że:

Będąc w progu PIT=32% wybór IKZE oparty o fundusze inwestycyjne staje się bardzo dobrym rozwiązaniem!

Wybierając IKZE nie daj się reklamom i potocznym kryteriom wyboru. Przykładowo: niektóre IKZE oparte o fundusze jako główną zaletę pokazują to że mają obniżone opłaty za zarządzanie funduszami. OK – o miłe. Ale liczy się końcowy wynik. Ja wolę fundusz który zarobi dla mnie więcej (nawet jak sam pobierze wyższą opłatę)… Koszt w funduszu inwestycyjnym jest ostatnią rzeczą na jaką bym patrzył – i tak jest wliczony w wynik…


Forma: obligacje skarboweObligacje skarbowe nie są niestety dostępne w formie IKZE (stan na 12.2022). Gdyby były – to byłby to świetny produkt. Są natomiast dostępne w formie IKE.

Dla ostrożnej części portfela IKE w formie obligacji skarbowych jest świetną propozycją.


IKE / IKZE warto także zarządzać na poziomie produktu!

Warunki produktów IKE/IKZE, możliwości inwestycyjnych czy zmian w poziomie opłat (np. rachunek maklerski) itp zmieniają się co jakiś czas.

Jeżeli inwestujesz w IKZE firmy A może się okazać że za rok warto przenieść się do IKZE firmy B.

Jeżeli rozbieżności nie są duże – szkoda czasu. Ale czasem zmiany w produktach mogą być prawie dyskwalifikujące w porównaniu z konkurencją. Nie stawaj się pasywnym inwestorem!

Pomocne mogą być tu rankingi IZKE które przygotowuję.

 

Zostaw komentarz