Na tej stronie wkrótce znajdziesz artykuły oraz narzędzia (Excel) pomagające zrozumieć potrzebę analizy posiadanego majątku oraz przeprowadzić taką analizę. Zastanowimy się nie tylko nad tym jak to zrobić (i jakie elementy uwzględnić), ale też jak w praktyce wykorzystać wykonaną pracę.

W moim gospodarstwie domowym taką analizę realizuję co najmniej raz w roku. Choć wolałbym (nie zawsze się to udaje) robić ją co 6 miesięcy:) Lubię liczby i dokładne informacje – stąd analiza taka zajmuje kilka wieczorów. Ale tylko w ten sposób można widzieć postępy w dążeniu do celu i szybko wykrywać ryzyka (np. nadmierne koszty w pewnych obszarach).

Podzielę się z Tobą moimi narzędziami. Wśród nich:

  • mapa majątku netto – moim zdaniem najważniejszy element świadomego zarządzania majątkiem. Obowiązkowy dla każdego – choć raz na kilka lat (optymalnie co roku).
  • analiza wydatków – która pozwala mi z dużą dokładnością przewidzieć … jakie wydatki będę miał w kolejnym roku. A tym samym pośrednio jakie dochody (z pracy czy też odsetek od inwestycji) są potrzebne aby nie zmniejszać majątku netto

To porady z cyklu Finanse dla tych co mają. Dlatego nie będzie tutaj porad aby spisywać codzienne wydatki czy też przeglądać dokładnie wyciąg z karty kredytowej. Mówimy o całkiem innej analizie majątku.

Zapraszam do lektury

Remigiusz Stanisławek
Certyfikowany doradca finansowy