To jest spis treści do cyklu Plan Finansowy. Zapoznaj się także z dodatkowym wprowadzeniem.


A więc zainteresowała Cię tematyka Planowania Finansowego?

Postanowiłem podzielić się moimi analizami i przemyśleniami na temat długoterminowego planowania i zarządzania rodzinnymi finansami. Nieprzypadkowo nazwa mojej firmy to „Rodzinne Finanse” 🙂 – tutaj znajdziesz więcej informacji.

Są to moje doświadczenia z ostatnich 20 lat, w których każde zagadnienie które omawiam na tym blogu przećwiczyłem osobiście.

Jeżeli śledzisz moje publikacje na różnych portalach to wiesz że zawsze fascynują mnie liczby oraz algorytmiczne, konkretnie zaplanowane działania. I tego możesz spodziewać się po kolejnych artykułach w tym cyklu.


Cykl: Plan Finansowy

Definicji Planu Finansowego znajdziemy wiele. Nie czas na akademickie dyskusje i szukanie jakiejś uniwersalnej definicji. W zasadzie cała tematyka bloga dotyczy planowania finansowego. A dokładniej świadomego planowania finansowego.

celem tego cyklu artykułów jest przedstawienie zasad świadomego budowania, pomnażania i utrzymania majątku wraz z dokładną analizą i szczegółowymi obliczeniami


Spis treści

Kilka pierwszych artykułów jest odpowiedzią na najczęściej zadawane pytanie w trakcie rozmów na temat planowania finansowego: Ile pieniędzy muszę zgromadzić na emeryturę? Zamiast na ślepo brać porady z książek finansowych – warto dokładnie policzyć i zrozumieć jak wiele zmiennych trzeba tutaj brać pod uwagę.

01Wiem, że każdy chce szybko sprawdzić jaką kwotę potrzebuje do dodatkowej emerytury. Ale po kolei – najpierw musisz określić jak długo z takiej kwoty będziesz korzystać?

02Jeżeli znasz już czas w którym planujesz wydać całość oszczędności emerytalnych można zacząć szacować jaki kapitał jest potrzebny aby wypłacać dodatkowy 1000 zł do emerytury.


W przygotowaniu

Wiesz już jak sprawdzić jaką kwotą trzeba dysponować na każdy dodatkowy 1000 zł do emerytury. Ale jak oszacować własne łączne oczekiwania co do wysokości miesięcznych wydatków na emeryturze? Podzielę się moimi spostrzeżeniami oraz proponowanym modelem matematycznym który pomoże oszacować tę wartość. Szczególnie gdy do emerytury masz jeszcze daleko. Im bliżej tym łatwiej to oszacować 🙂

W publikacjach internetowych, blogach i książkach o finansach jest wiele 'złotych zasad’ dotyczących kapitału jaki warto zgromadzić na emeryturę. Postanowiłem zebrać je w jednym miejscu, porównać i dokładniej przeanalizować. I skonfrontować z moim, bardzo dokładnym podejściem matematycznym. Okazuje się że te złote porady mocno zaniżają tę kluczową kwotę. Co generuje duże ryzyko „finansowej nieświadomości”.

Znając już kwotę którą trzeba zgromadzić – warto sprawdzić czy jest to w ogóle realne! Biorąc pod uwagę czas jaki został do emerytury oraz to jaką kwotę oszczędzamy czy też możemy oszczędzać. Pokażę to czego nie pokazuje chyba żaden dostępny kalkulator oszczędzania – i jakie błędy popełnia się przyjmując uproszczone założenia. Lepiej wiedzieć jak jest naprawdę…

Do powyższych obliczeń trzeba przyjąć jakieś wartości średniorocznego zysku. Niestety zapomnij o średniorocznych zyskach 15% przy pasywnym inwestowaniu. Nawet jeżeli ktoś je pokazuje – to po odliczeniu inflacji i podatków okaże się że to znacznie mniej. Sprawdzimy to na danych historycznych. Giełdy, złota, funduszy inwestycyjnych itp. Będziesz zaskoczony wynikami…

To tylko najbliższe plany wydawnicze. Więcej informacji wkrótce,

Remigiusz Stanisławek, EAFP, MDRT
inwestor praktyk, szkoleniowiec, wykładowca
certyfikowany doradca finansowy


PS. Nie zapomnij dołączyć do listy informacyjnej aby dowiedzieć się o nowych artykułach.


PPS. Twoje pomysły są mile widziane. Zaproponuj tematy artykułów!


 

Zostaw komentarz